Motto

Welcome divider

„(...) polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją” - Czesław Miłosz

Ogłoszenie Sekcji Logopedycznej TKJ

Szanowni Państwo,

w bieżącym roku mija 3-letni (2019-2022) czas kadencji obecnego Zarządu Sekcji Logopedycznej Towarzystwa Kultury Języka, w związku z tym zapraszamy Państwa do udziału w Walnym Zgromadzeniu Członków, które odbędzie się 28 lutego o godzinie 20.00 za pośrednictwem aplikacji ZOOM (aby otrzymać link do spotkania, prosimy o wysłanie maila na adres SLogTKJ@gmail.com).

Podczas tego zebrania (zgodnie ze Statutem TKJ) zostanie przedstawione sprawozdanie z działalności Sekcji Logopedycznej TKJ za wyżej wymieniony okres.  Odbędzie się także głosowanie nad powołaniem nowego składu zarządu bądź nad przedłużeniem kadencji obecnego Zarządu Sekcji Logopedycznej TKJ.

Uprzejmie prosimy osoby chętne do kandydowania do nowego składu zarządu o zgłaszanie się bądź zgłaszanie innych osób (podkreślamy, że po uzyskaniu ich zgody) do 23 lutego na adres: SLogTKJ@gmail.com Jednocześnie prosimy członków obecnego Zarządu naszej Sekcji o przesłanie (na wyżej wymieniony adres) informacji dotyczącej możliwości dalszego pełnienia dotychczasowych funkcji.

Dla przypomnienia dołączamy informację o obecnym składzie Zarządu Sekcji Logopedycznej TKJ:

Przewodniczący: dr Danuta Emiluta-Rozya

Wiceprzewodniczący: dr Marlena Kurowska

Sekretarz: dr Izabela Więcek-Poborczyk

Skarbnik: dr Beata Ciecierska-Zajdel

Członkinie: dr hab. Ewa Wolańska, dr Dorota Lipiec, dr Agnieszka Jedlińska, dr Joanna Zawadka

Komisja Rewizyjna:

Przewodnicząca: dr hab. Olga Jauer-Niworowska,

Członkinie: mgr Paulina Atys, dr Katarzyna Ita Bieńkowska

 

Prosimy wszystkich Państwa o obecność i aktywny udział w Walnym Zgromadzeniu Sekcji Logopedycznej Towarzystwa Kultury Języka.

 

                                                                                                           Z koleżeńskim pozdrowieniem

Danuta Emiluta-Rozya

Izabela Więcek-Poborczyk

Joanna Zawadka

O języku...


Objaśnienia wyrazów i zwrotów

Menedżer

MENEDŻER PRZYSWOJONY, ALE CZY ZNANY? Rzeczownik o postaci menedżer, menadżer lub manager występuje w słownikach w dwu znaczeniach: 'impresario' i 'osoba zarządzająca', przy czym w drugim znaczeniu, które obecnie jest notowane jako podstawowe, pojawia się w polskich źródłach kodyfikacyjnych pod koniec drugiej połowy XX w.

więcej...

Minister i magister

MINISTER I MAGISTER. 'Tytuł częstokroć w starych autorach używany, znaczy doktora filozofii' podaje SL - obejmujący słownictwo końca XVIII i początku XIX w. - pod hasłem magister. Oprócz tego znaczenia znaleźć tu moż-na również inne: 'przełożony' (np. pocztmagister) oraz wynikające z przykładów 'dowódca wojskowy' (magister artylleryi), 'mistrz kapeli muzycznej' (kapelmajster).

więcej...

O lepszą jakość

O LEPSZĄ JAKOŚĆ PORADNICTWA JĘZYKOWEGO. Ponad dwadzieścia lat temu Magdalena Foland-Kugler rozpoczynała swój artykuł zdaniem: "Zainteresowanie sprawami poprawności języka wciąż wzrasta".

więcej...

Pani prezydent

PANI PREZYDENT CZY PREZYDENTKA? Żeńskie rzeczowniki osobowe, tożsame z odpowiednimi nazwami męskimi, bo przejęte właśnie z r.m., takie jak minister, premier szerzą się zwłaszcza od drugiej połowy XX w.

więcej...

Pomysł projektu

POMYSŁ PROJEKTU. Dobrze znany wszystkim użytkownikom polszczyzny wyraz projekt tradycyjnie pojawiał się w trzech znaczeniach: 'zamierzony plan działania, postępowania'; 'plan, szkic czegoś, np. budowli, konstrukcji, przedsięwzięcia, ustawy'; 'wstępna wersja jakiegoś dokumentu'.

więcej...

Handout

HANDOUT. Od jakiegoś czasu na polonistycznych konferencjach językoznawczych często używa się - w mowie i piśmie słowa handout.

więcej...